Rasa

Charakterystyka rasy

Koty brytyjskie charakteryzują się okragłymi oczami mieniącymi się kolorem złota bądź szafiru. Sierść przypomina pluszowego misia, którego ma się ochotę przytulić. Tymczasem natura kota brytyjskiego jest przekorna. Pomimo pluszowego wyglądu, to zwierzęta dumne – raczej nie skore do pieszczot. Jak wobec tego żyć z żywą maskotką, jak o niego dbać i czym karmić?

Historia

Przodkami kotów brytyjskich są koty domowe, które krzyżowały się z dzikimi kotami. Tak powstała rasa zyskała uznanie miłośników kotów, w związku z czym w XIX wieku postanowiono rozpocząć kontrolowaną hodowlę. Największym uznaniem, podobnie jak dziś, cieszyła się maść srebrna, zwana również niebieską. Warto wspomnieć, że koty zostały uznane przez FCI dopiero w 1984 roku.

Wygląd

Koty brytyjskie należą do jednych z największych kotów krótkowłosych. Dorosły samiec może osiągać wagę nawet 8kg. Niewątpliwie to urodziwe zwierzęta, urzekające swoim wyglądem. Charakterystyczne jest ich futro – krótkie i gęste z odstającym podszerstkiem, który sprawia wrażenie jakby było zrobione z pluszu. Ich okrągła głowa z pełnymi policzkami i zaokrąglonymi uszami dodaje im cech pluszowego misia. Wraz z wiekiem, u kocurów policzki uwydatniają się, nadając im poważnego wyglądu – dostojnego kota, jakim oczywiście on jest.

Najczęściej kota brytyjskiego spotyka się w odmianie srebrnej, jednak występują również białe, kremowe, liliowe i ciemnoczekoladowe. Najpopularniejsza od lat jest odmiana niebieska   z oczami miodowymi. 

Oczy mruczków są piękne, niczym z kreskówek duże i wyraziste. Najczęściej występują w kolorze złotym bądź miedzianym. Wyjątek stanowią koty białe, które mają niebieskie, a nawet szafirowe oczy.

Charakter

Pomimo ciężkiej budowy, to zwierzęta, które chętnie się wspinają i korzystają z drapaka – wobec tego opiekun przy instalacji półek dla kota musi wziąć pod uwagę ich ciężar. Wszystkie instalacje muszą być solidną konstrukcją, aby nie rozpadły się przy pierwszym skoku kociaka. Z wiekiem żywy temperament kotów brytyjskich ulega zmianie. Jako małe kociaki uwielbiają harce i pogonie za piłką czy materiałową myszką. Z czasem jednak ten temperament (mniej więcej do 3 roku życia) przygasa. Uaktywnia się wówczas, kiedy na horyzoncie pojawi się zdobycz do zapolowania – mucha bądź komar.

Osobowość kota brytyjskiego jest raczej kwestią indywidualną i lepiej nie uogólniać. Zdecydowanie częściej zwierzęta te mają naturę introwertyka. To kot zrelaksowany, samodzielny. Zachowuje dystans   w okazywaniu uczuć względem opiekuna. Mniej wylewnie okazują emocje i wielką nagrodą dla właściciela jest jakikolwiek sygnał miłości, choćby możliwość podrapania pod brodą. 

Pomimo natury introwertycznej koty te chętnie nawiązują przyjaźnie   z innymi zwierzętami i ludźmi.

kot

Nie ma więc wątpliwości, że kot brytyjskiego jest wyniosłym zwierzęciem, które należy zaakceptować takim, jakie jest, zaś wszelkie przejawy miłości należy traktować z radością, szanując jego odrębność.

stan

Koty brytyjskie krótkowłose – pielęgnacja

Koty krótkowłose powinny być czesane z włosem – to znaczy od głowy do ogona, po to, by wygładzić sierść i nadać jej zdrowego połysku.

Ponadto czesanie kota powinniśmy podzielić na kilka etapów. Wstępnie należy włos oczyścić i rozczesać. W tym celu stosuje się tradycyjny grzebień. Następnie czeszemy kota szczotką z włosia, która nabłyszcza i masuje. Można również stosować zgrzebło gumowe, które zbiera kurz z sierści i jednocześnie pełni rolę masażera. Jeśli kot nie lubi zabiegów pielęgnacyjnych, polecane są rękawice do masażu W pielęgnacji kota rasy brytyjskiej można również zastosować tzw. furminator, który pomaga zniwelować linienie.

Kot brytyjski, pomimo krótkiego włosa, gubi dużo sierści, ponieważ posiada bujny podszerstek. Do istotnych części pielęgnacji należy zaliczyć poza szczotkowaniem również oczyszczanie okolic pyszczka. Okolice nosa, oczu i pyszczka należy przetrzeć specjalnym płynem do pielęgnacji.

Sposób na kota brytyjczyka

Nie każdemu opiekunowi może podobać się zamknięta osobowość kota brytyjskiego. Na szczęście człowiek jako naczelny może zmienić niechęć kota do kontaktów poprzez uatrakcyjnienie swojej osoby. Podstawową rzeczą jest podawanie częstych, ale małych posiłków – sucha karma lub mokra. Można również wykorzystać jego słabość do ciepłych i wygodnych miejsc i ulokować się tam przed kotem. Wówczas jest prawie pewne, że do nas podejdzie. Opiekun – aby zachęcić kota do dalszych kontaktów, nie powinien go na siłę przetrzymywać ani głaskać. Lepiej jest poczekać, aż kot zrobi pierwszy krok, wtedy należy przyjąć jego czułości z radością i nie odrzucać jego zalotów.

O czym należy pamiętać

Wygląd pluszowy kota brytyjskiego jest bardzo mylący. To zwierzęta, które nie przepadają za wylewnym okazywaniem uczuć.

Właściciel takiego kota, jeśli nie chce stać się intruzem, powinien uszanować niezależność mruczka, a wszelkie objawy zainteresowania kota przyjmować z radością, szanując kocią godność   i niezależność.

Pamiętaj, że wszelkie próby zmuszania mruczka do miłości mogą budzić u niego frustrację i spowodują, że kot się od nas oddali.

Kocie Radowice - hodowla kotów brytyjskich © 2021 All Rights Reserved
Wykonanie RWN Project